DÜNYA GÜNDEM

AKSARAY MALAKLISI EĞİTİMİ JANDARMADAN

Nevşehir ilinde Jandarma KÖPEK EĞİTİM BİRLİK KOMUTANLIĞI emniyet ve asayiş hizmetlerine katkı sağlamak için Aksaray malaklısını eğitiyor.

 Köpeklerin insana göre (55) kat daha iyi koklama, (5) kat daha iyi görme, (8) kat daha iyi duyma gibi özellikleri mevcut. Jandarma Köpek Eğitim Birlik K.lığı, Jandarma Genel Komutanlığı emrinde görev yapan tüm hizmet köpeği ve sorumlularının eğitimlerinin yapıldığı ve ihtiyacın karşılandığı tek merkez olan JAKEM Komutanlığında 18 Kasım 2003 tarihinden itibaren görev yapmakta. 

Komutanlık Alman Çoban Köpeği, Belçika Malinois, Labrador Retriever, Golden Retriever, Alman Pointer, Mersin Tarsus Çatalburun Köpeği olmak üzere (6) farklı ırkta köpek üretilmekte ve hizmet köpeği olarak eğitmektedir.

Yerli ırk köpeklerin hizmet köpeği olarak kullanılabilmesi için Mersin Tarsus Çatalburun köpeği , Kars Çoban, Sivas Kangal, Aksaray Malaklısı, Türk Tazısı ve Zağar (Kopay)  ırkı köpek temin edilerek eğitim faaliyetleri devam etmektedir.
JAKEM K.lığında Arama Kurtarma, Kadavra Arama, Bomba Arama, Asayiş, Erzak Tespit,     İz Takip, Mayın Arama, Operasyon, Uyuşturucu Madde Arama, Tütün Tespit ve Yangın Tespit Köpek Eğitimi olmak üzere (11) branşta eğitim verilmektedir.

K: jandarma. gov. trBeğendiysen Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir