GÜNDEM

AKSARAY MALAKLISIYLA FUARDA İLGİ MERKEZİ

Aksaray Malaklısı EMİTT Fuarı’na damga vurdu. İSTANBUL’da 22’ncisi düzenlenen Fuarda Aksaray Malaklısı katılımcıların yoğun ilgisini çekti. Açılan stantta Aksaray’ın turistik güzellikleri tanıtıldı.

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, dünyanın en büyük beş turizm fuarından biri. Etkinlik her yıl 46.000’den fazla sektör profesyonelini ve de dünyanın dört bir yanındaki tatil yerlerinin ve seyahat şirketlerinin sunduğu yeni ve heyecan verici seyahat fırsatlarını yakalamak isteyen turisti ağırlıyor.

Aksaray Valiliği ve Belediyesi fuara katıldı. Fuara katılan enik ile büyük malaklılar halka tanıtıldı. Dünyadaki çoban köpekleri içerisinde en büyüğü, Anadolu Aslanı olarak bilenen malaklılar her yıl olduğu gibi bu yılda fuarın gözdesi oldu.

Geleneksel Fuarı, uluslararası eski otomobil Ralli yarışı, Hasandağı paraşüt uçuşları Aksaray’ın tanıtımına katkı sağlayan turistik etkinlikler arasında.


25-28 Ocak, 2018 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul’da yapılan fuara sektör temsilcileri katıldı. Turist sayısındaki artış ancak bu fuarlarda kurulacak bağlantılar ile mümkün. 

AKSARAY MALAKLISI’ HEYBETİYLE DİKKAT ÇEKİYOR
Aksaray Malaklısı olarak adlandırılan çoban köpeği, bacak ve ayak kalınlığı, büyük kafası, sarkık dudağı ile biliniyor. Aksaray bölgesinde, yöresel olarak sarkık olan dudağa ‘Malaklı’ denildiği için bu köpekler ‘Aksaray Malaklısı’ olarak adlandırılıyor. Boyları 80 ila 120 kilo ağırlığında olan köpeklerin yerden omuz yüksekliği 90 santimetreye kadar ulaşıyor. İki ayağının üstünde durduğunda ise 1 metre 70 santimetreye kadar yüksekliğe ulaşabiliyor. İriliği ve sadakati nedeniyle koyun sürülerinin korunmasında tercih edilen Aksaray Malaklısı, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde ‘Anadolu’da bir ‘Aslan’ gördüm’ şeklinde geçiyor. Bu nedenle bu köpekler bazı yörelerde ‘Anadolu Aslanı’ olarak da adlandırılıyor. Aksaray Malaklısı köpeklerin, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bazı ören yerlerinde güvenlik amaçlı kullanıldığı belirtildi.


Çiftliğinde, eşi ve çocuklarıyla birlikte ‘Aksaray Malaklı’ yetiştiren Aksaray Malaklı Çoban Köpekleri Derneği Başkanı Hikmet Dursun, şunları söyledi:

“Aksaray Malaklısı, güçlü, cesur ve asil bir köpektir. Orta Anadolu’nun yerli ırk köpeklerinden en irisidir. ‘Sivas Kangalı’ köpeğinden daha cüsseli ve ağır başlıdır. İnsanlara mülayimdir. Bu nedenle de ailemle birlikte besleyip, büyütüyorum. Sadık ve akıllı bir köpek olduğu içinde bekçi görevinde çok iyidirler. Vücut yapıları döşünden arkaya doğru, genişten inceye doğru gider ve aslan tipindedir. Sivas Kangalı’ndan kaburga yapıları biraz daha büyüktür. Yavru köpekler, günlük 15-20 yumurta ve 2-3 litre süt ile besleniyor. Büyüdüklerinde ise sütlü ekmek ve etle beslenirler. Günlük 3-4 kilo et tüketebiliyorlar. Yavru köpekler 2 ila 3 bin liraya, 1 yaşını doldurmuşlar 30 ila 40 bin liraya, daha sonrası yaşları ise 100 bin liraya kadar alıcı bulabiliyor.”

K:Hürriyet

 

Beğendiysen Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir