YATIRIM

AKSARAY YATIRIM ÜSSÜ

AKSARAY ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ YATIRIM ÜSSÜ

Aksaray OSB 200 yerli ve yabancı yatırımcı firma, 18 farklı sektörde üretim yaparak, yaklaşık 11.600 kişiye istihdam sağlamakta. 

OSB üretime geçmeye hazır 55 fabrika ile yapımı devam eden 50 fabrikanın üretime geçmesi ile birlikte istihdam sayısını 20.000 kişiye ulaştırmayı amaçlamakta. Ayrıca yakın bir zamanda tahsis aşamasına gelecek olan 495 Ha’lık 3.Genişleme alanımızın üzerinde yer alacak fabrikalarında üretime geçmesi ile istihdam sayımızı uzun vadede 25.000 kişiye ulaştırmayı hedeflemekte.

Aksaray kavşak ve geçiş güzergâhına sahip özelliğiyle lojistik merkez üssü olma yolunda, Devlet Demir yollarının Ulukışla – Aksaray yük hattı bağlantı çalışmaları ve Kayseri-Aksaray-Konya hızlı tren bağlantı çalışmalarının başlamasıyla birlikte lojistik olarak daha iyi bir konuma sahip olacak.

OSB Ankara’ya 220 km., Konya’ya 140 km., Kayseri’ye 140 km. ve Nevşehir – Kapadokya havalimanına 60 km mesafede bulunmaktadır. Mersin’e 200 km. mesafede olan Aksaray OSB, ihracata yönelik Mersin’e yeni yapılan Türkiye’nin üçüncü büyük havaalanı ve limanına yakınlığı ile dikkati çekiyor.

Teşvik sisteminde 6. bölgede yer almasından dolayı yatırımcılar için cazibe merkezi haline gelen Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB), doluluk oranının yüzde 100’e ulaşması üzerine açılması planlanan 500 hektarlık üçüncü genişleme alanına 363 firma başvuruda bulundu.

Teşvik sisteminin sağladığı avantajların yanı sıra Türkiye’nin doğu-batı, güney-kuzey yönlerine uzanan karayolları kavşağında yer alan ilde, son yıllarda Mercedes, Sütaş, Collin’s ve Brisa gibi önemli firmaların yatırımları dikkati çekiyor.

“Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu Projesi”nin devreye girmesiyle Mersin Limanı’na demiryoluyla bağlanacak şehir, dünyanın birçok bölgesine daha düşük maliyet ile sanayi ürünlerinin taşınmasını sağlayacak. 

 308 yatırımcıya 800 hektarlık parsel tahsisi yapılan OSB’de, yeni yatırım kararı doğrultusunda açılması planlanan 500 hektarlık 3. genişleme alanına ulusal ve uluslararası firmaların başvuruları alınıyor.

“200 işletme faal olarak çalışıyor”

Aksaray Valisi ve OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vali Aykut Pekmez yaptığı açıklamada, yatırımcılara sunulan teşvik avantajları dolayısıyla yoğun talep aldıklarını belirtti.

Yeni genişleme planıyla OSB’nin Türkiye’nin sayılı sanayi bölgelerinden biri olacağını anlatan Pekmez, şöyle devam etti:

“Aksaray OSB, yeni planlamayla beraber üçüncü genişleme alanına sahip oldu. İmar çalışması ve talep toplama aşamasındayız. Bir ve ikinci genişleme alanında 800 hektarlık büyüklüğümüz vardı. 308 yatırımcıya parsel tahsisi yapıldı. Şu an 200 işletme faal olarak çalışıyor. Diğer parsellerdeki firmalar ise ya inşaatlarını bitirmek üzere ya da ruhsat aşamasındalar. Onlar da yakın zamanda faaliyete geçecek. Yeni açılacak üçüncü genişleme alanıyla bin 300 hektara ulaşacağız. Büyüklük bakımından Türkiye’nin en büyük OSB sıralamasında 10 veya 11. sıraya yerleşeceğiz. Yatırım yapacak firmalarla ilgili talep toplama işlemleri devam ediyor.”

Pekmez, son 2 yılda istihdam ve ihracat miktarının arttığını ifade ederek, “2015 yılında 280 olan yatırımcı sayımız bu yıl 308’e, 7 bin 443 olan istihdam sayımız ise yüzde 11 bin 600’e yükseldi.” diye konuştu.

Aksaray, Mersin ve Samsun limanlarına bağlanacak

TÜİK verilerine göre, Aksaray OSB’den 80 milyon dolar ihracat yapıldığına işaret eden Vali Aykut Pekmez, şunları söyledi:

“OSB’de faaliyet gösterip, ihracat yapan, ancak vergi dairesi farklı illerde olan firmaları da kattığımızda bu rakam 400-500 milyon dolar seviyesine çıkıyor. Ayrıca etüt ve proje çalışması biten, maliyet hesabı aşamasında olan demiryolu yatırımımız da olacak. Bu sayede hem Niğde Ulukışla hem de Kırıkkale bağlantımız sağlanacak. Mersin ve Samsun limanlarına ulaşmış olacağız. Demiryolu, sanayi için en hızlı ve ucuz ulaşım aracıdır. Onun da yapılacak olması buraya yatırımı artıracaktır.”

Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan Sektörel Rekabet Edebilirlik Analizi çalışmasında, Aksaray için uygun yatırım alanları: 

1. Metal-Makina-Otomotiv Yan Sanayi Sektörü 

2. Tarım ve Hayvancılığa Dayalı Sanayi,Gıda Sektörü 

3. Turizm Sektörü, 

rekabet edebilirlik ve yatırım ekseni olarak belirtilmiştir. 

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından “Güncel Ekonomik Gelişmeler ve Yatırım Teşvikleri Bilgilendirme” toplantısı düzenlendi. Kırıkkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü uzmanı Prof Dr Harun Öztürkler tarafından katılımcılara kapsamlı bilgiler verildi.

Aksaray’da yatırımcılar için Devlet teşvik ve destek sistemi nasıl işliyor.

Aksaray yerli ve yabancı yatırımcılar için cazip 6. bölgede  yer almaktadır. Yatırımlarda devlet destek, teşviklerinden yararlanmak isteyen yatırımcılar,

Öncelikle kapsamını;

 • İlk ve komple yeni yatırım, 
 • Modernize Yatırımı, 
 • Tevsi Yatırım, 
 • Ürün Çeşitlendirme Yatırımları

olarak karar vermelidir. 

 Sonra teşvik sistemi içinde;
 • Yeni teşvik sistemi, 
 • Genel Teşvik Uygulamaları, 
 • Bölgesel-Sektörel Teşvik Uygulamaları, 
 • Öncelikli Yatırım Konuları, 
 • Yatırım Havzalarının Oluşturulması ve Kümelenme Büyük Ölçekli Yatırımlar Stratejik Yatırımlardan

hangisinden yararlanılacağına karar verilmelidir.

Bu kapsamdan 

 • KDV istisnası
 • Gümrük vergisi muafiyeti
 • Vergi indirimi
 • Sigorta primi işveren hissesi desteği
 • Yatırım yeri tahsisi
 • Faiz desteği

sağlanacak başvurular yapılmalıdır.

Genel Teşvik Sistemi’nde asgari sabit yatırım tutarı Aksaray’ın da İçinde Bulunduğu III., IV., V. ve VI. Bölgelerde 500 Bin TL,

Büyük Ölçekli Yatırımlar için asgari sabit yatırım tutarı yatırım konusuna göre farklılık göstermekle birlikte, asgari 50 Milyon, Stratejik Yatırımlar için belirlenen asgari sabit yatırım tutarının ise 50 Milyon TL dir.

Bölgesel Teşvik Uygulamaları asgari 500.000 TL’den başlıyor ve desteklenen her bir sektör ve her bir il için ayrı ayrı belirlenmiştir.

Turizm Sektörü yatırımları ise Aksaray’ın bu alanda yatırım için çok uygun yatırım alanları olması, Kapadokya bölgesinde yer alması, doğa turizmi ve sürdürebilir turizm dediğimiz birçok alternatif turizm olanağına sahiptir.


aksarayosb.org.tr, AA

Beğendiysen Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir