EKONOMİ

AKSARAY YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİNE TALİP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üzerinde önemle durduğu milli otomobil için 5 firma açıklandı. Türkiye’nin en büyüklerinin yer aldığı yerli otomobil konsorsiyumu isimlerin açıklanması ile birlikte çalışmaya başladı.

Üretimin yapılacağı yerle ilgili henüz ortada somut gelişme yok. Aksaray dahil, Afyon, Amasya, Konya, Eskişehir, İzmir, Yalova olmak üzere 20’nin üzerinde pek çok il üretime talip. Bu konuda yoğun çalışmaları var.


Aksaray bu yarışa 500 hektarlık alanı ücretsiz vereceğini belirterek üretime talip oldu. Limanlara yakınlığı, altyapı sorununun bulunmaması ve coğrafyasının düzlüğü ile öne çıkıyor. Ayrıca Mercedes Kamyon ve Brisa Bridgestone fabrikaları da Aksaray’da bulunuyor. Aksaray yerli otomobil yan sanayi bakımından da Konya, Kayseri, Ankara’ya yakınlığı ile avantaja sahip.

KONSORSİYUM KİMLERDEN OLUŞUYOR?


Anadolu Grup, Anadolu ISUZU, 1948 yılında kuruldu. Geliri 732 milyon TL.


BMC, 1946 yılında kuruldu. Geliri 783 milyon TL.


Kıraça Holding, KARSAN, kuruluşu 1994, şirketin 554 milyon TL.


1994 yılında kurulan Turkcell, geliri14,2 milyar TL.


Zorlu Holding, VESTEL, 1984 yılında kuruldu. Şirketin 5,7 milyar TL geliri var.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde hareket eden grup ilk iş İstanbul’da bir ofis kurdu. Konsorsiyum temsilcilerinin yer aldığı ofis, çalışmalarını çok gizli bir şekilde yürütürken, yerli otomobil için uluslararası bir firma ile de danışmanlık hizmeti alımı için imzalar atıldı.


Ortak Girişim Grubu Nisan 2018’e kadar şirket kurulumunu tamamlayacağı, üretileceği fabrikadan, şirketin ve markanın ismine, şirketin CEO’sundan markalaşma çalışmalarına kadar birçok detayın da 2018’in ilk aylarında netleşecek.

 

Beğendiysen Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir